Mentálhigiénés szolgáltatás

Mi a mentálhigiéné?

A mentálhigiéné a lelki egészségvédelem tudománya és gyakorlata. A lelki egészség a WHO megfogalmazásában: a lelki jóllét állapota, amelyben az egyén képes a saját képességeit a felszínre hozni, az élet normál szintű stresszével megbirkózni, a munkában teljesíteni, hozzájárulni ahhoz a közösséghez, amelyhez tartozik.

Mivel foglalkozik a mentálhigiénés szakember?

A mentálhigiénés szakember az emberek mentális egészségét és fejlesztését szolgálja. Tevékenysége magában foglalja a prevenciót, edukációt, támogatást, az önreflexió és öngondoskodás segítését. Munkáját non-direktív attitűd és rendszerszemlélet jellemzi. Eszköztára a támogató egyéni konzultációtól a rendszeres csoportos alkalmakon át az ismeretterjesztő műhelymunkáig több formában alkalmazható.

Mi a mentálhigiéné szerepe a munkahelyen?

A munkahelyi mentálhigiéné célja egyén és munkahely egymásra hatásának segítése. A munkahely emberi kapcsolatok kölcsönhatásának rendszere. Mentálhigiénés szemlélettel élhetővé és emberközpontúvá formálható a szervezeti kultúra. A munkatársak reflektív és önreflektív képességének, érzelmi tudatosságának, stresszkezelésének, öngondoskodásának támogatása rendszerszinten az emberek közötti kapcsolatok harmonizálását szolgálja.

Mi nem a munkahelyi mentálhigiéné?

A munkahelyi mentálhigiéné nem szervezetfejlesztés, nem csapatépítés, nem tréning, nem coaching. Nem helyettesíti, hanem kiegészíti ezeket a folyamatokat. Fenntarthatóvá teszi a változásokat azáltal, hogy a munkatársak közötti és az egyénen belüli érzelmi viszonyok karbantartását helyezi fókuszba.

Milyen hozadéka lehet a mentálhigiénés tevékenységnek a munkahely számára?

A bizalom, kommunikáció, segítségnyújtás, öngondoskodás támogatásával a munkahelyi közösség szövetének szerkezetét erősíti, így az nagyobb terheket is elbír.

Növeli a munkavégzés hatékonyságát, hiszen jobb munkát végez az, aki harmóniában van magával és környezetével.

A lelki egészségvédelem eszközeinek ismerete egy lehetséges lépés a kiégés megelőzése felé.

Fabók Ágnes

pedagógus, autogén tréning gyakorlatvezető, mentálhigiénés szakember

fabookagnes@gmail.com